Jarní prázdniny s Abasta Bořislav

Termín: 2. - 9.3.2014

Sportovně rekreační výprava pro děti a mládež našeho občanského sdružení Abasta Bořislav do některého z krásných koutů České republiky. Připraven bude celodenní program se zaměřením na volnočasové aktivity dětí a mládeže od nejmenších do 18 let a to především na lyžování, běžkaření, bobování a další zimní radovánky, ale i např. hledání geokešek, vědomostní, dovednostní a sportovní soutěže, orientace v terénu pomocí buzoly atd. Našim cílem je prohloubit u dětí zájem o turistiku, sport, přírodu a dějiny České republiky dle hesla: "Kdo si hraje nezlobí". Děti budou klasicky vedeny k samostatnosti a soběstačnosti. Proto i děti budou tradičně v rámci svých možností pomáhat v každodenních provozních povinnostech jako jsou ranní rozcvičky, příprava stravy pro všechny zúčastněné a úklid společných prostor. Připraven bude i večerní program pro děti např. výroba maškarních masek a maškarní zábava, stezka odvahy, diskotéka, malování na obličej, hudební vyžití, secvičení společného divadelního představení apod.
Zálohové platby na akci "Jarní prázdniny s Abasta Bořislav" je nutné uhradit nejpozději do 31. 1. 2014 na účet sdružení ve výši:
děti 0-3 roky zdarma,
děti od 3 let a dospělí 700,- Kč!

Program


Musíme společně dopředu vymyslet a připravit pár akcí a ty na místě podle počasí a nálady uskutečnit. Tímto prosím všechny zúčastněné, aby se aktivně podíleli na přípravě programu. Dejme hlavy dohromady!

Ubytování


Fram – turistická ubytovna Filipova Huť
Filipova Huť č.e. 7, 341 92 pošta Kašperské Hory – Srní
Kapacita: 21 osob - pokoje 4L, 7L, 3L, 5L, 2L + cca 5 osob na přistýlkách (matrace na zemi)
Leží na okraji šumavské osady Filipova Huť v nadmořské výšce 1100 m n.m v srdci Národního parku Šumava. Nejbližší obce jsou Modrava (2 km), Horská Kvilda (4,5 km) a Kvilda (5 km).
Vybavenost: V přízemí je místnost pro úschovu lyží a kol, společenská místnost, vybavená kuchyně (dva elektrické sporáky, varná konvice, lednice, mrazák a mikrovlnná trouba, nádobí pro 35 osob), sprchy s WC pro muže, ženy a invalidy a úklidová místnost. V patře jsou situovány pokoje a WC.
Všechny pokoje jsou vybaveny postelemi s možností přistýlek (matrace k dispozici), bez lůžkovin. Nutný je vlastní spací pytel nebo lůžkoviny.
Chata je centrálně vytápěna kotlem na dřevo, kterým se ohřívá i teplá užitková voda. Ubytovaní si topí sami. Parkoviště je u objektu.

Stravování


Vlastní formou společného vaření určenými službami.

Doprava


Vlastní.

Přírodní, technické a historické zajímavosti okolí


Poloha chaty se jeví takřka ideální. Z Filipovy Huti je možné podnikat pěší, cyklistické a lyžařské túry pro náročné i méně náročné do všech stran. Je možné se za chvilku dostat na Horskou Kvildu nebo na Modravu, delší výlet představuje trasa na Roklanský potok na Rybárnu a odtud na Tříjezerní slať, na Javoří pilu, na Poledník nebo na Oblík. Jinou možnost výletu představuje trasa směrem na Lovčí skálu, na Ptačí nádrž na Březník nebo do SPR Prameny Vltavy. To jsou jen některé z mnoha možností. Přes Kvildu, kde jsou dobré podmínky pro sjezdové lyžování, se lze dostat dál, pokud návštěvníkovi nestačí okolí Filipovy Huti. Podobně přes Modravu lze dojít nebo dojet na Vydru, na Srní nebo až do Rejštejna. Není ale problém dojet na kole až do Prášil do údolí Křemelné a jet třeba ještě dál až na Dobrou Vodu a na Hartmanicko.
Filipova Hut' - nejvýše položená šumavská osada, součást "Šumavských plání". Rázovitá stavení se zachovalými původními stavebními prvky. Dobré rozhledy, velmi pěkný výhled na Roklan (Velký Roklan 1453 m n. m., druhý nejvyšší vrchol Šumavy).
Antýgl (4 km) - kulturní Památka. Původně skláma, později Královácký dvorec, pak hostinec.
Březník (8 km) - nad soutokem Luzenského a Březnického potoka hájenka. Dobrý výhled na Luný (1373 m n. m.).
Bučina (13 km) - dříve nejvýše položená osada (1153 m n. m.) Čechách. Nově vybudovaná kaple. Nádherná vyhlídka na jižní část Šumavy a Alpy. Hraniční přechod pro pěší a cyklisty. Informační středisko NP Šumava.
Buková slať (995 m n. m.) - horské vrchoviště v původním stavu převážně porostlé klečí. Rezervací vyhlášena v r.1923 J. Schwartzenbergem. Nepřístupná.
Horská Kvilda (4,5 km) - typická šumavská horská obec. U Famerského potoka se zachovala sejpová pole, pozůstatky středověkého rýžování zlata. 0 životě zdejších dřevorubců psal Karel Klostermann ve své povídce "Bílý samum" a v dalších.
Hrad Kašperk (21 km) - gotický hrad, chránil zemské hranice a obchodní stezku. Často dáván do zástavy soukromým držitelům. Roku 1617 hrad odkoupilo město Kašperské Hory. Typická ukázka pevnostního stavitelství doby Karla IV.
Chapupská slat' (897 - 920 m n. m.) - přechodný typ rašeliniště mezi náhorními a údolními vrchovišti. Ve středu slatě největší rašelinné jezírko v Čechách. Poválkový chodník. U vstupu je informační středisko NP Šumava.
Modravské slatě (5 km) - největší a nejzachovalejší komplex vrchovištních rašelinišť na Šumavě. Klidové území, žije zde tetřev hlušec, čečetka zimní aj.
Dodatečné informace k akci upřesníme s dostatečným předstihem.
Čekáme na váš ohlas, připomínky a návrhy. Budeme se těšit!

Fotogalerie:
Fotky od Jůzů

Snímky od Pepy K.